.

16.11.2022

Lelowskie Senioralia 2022

Wójt Gminy Lelów oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury zapraszają na Lelowskie Senioralia, które odbędą się 27 listopada 2022 roku o godzinie 17:00 w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie!Szczegóły odnajdziecie Państwo na plakacie! 

Czytaj więcej...

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

04.11.2022

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Zapraszamy do udziału w gminnych, uroczystych obchodach 11 listopada - Święta Niepodległości.Szczegółowe informacje odnajdziecie Państwo na plakacie - zachęcamy do wzięcia udziału!

Czytaj więcej...

XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

02.11.2022

XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie wraz z wójtem Gminy Lelów już po raz XV organizuje konkurs "Tradycyjna ozdoba z piernika".Konkurs kierowany jest do pięciu grup wiekowych:I grupa: przedszkolaki z rodzicamiII grupa: uczniowie klas I- III z rodzicamiIII grupa: uczniowie klas IV- VIIV grupa: uczniowie klasy VII- VIIIV grupa: uczniowie szkół średnichVI grupa: dorośli i seniorzyPrace należy dostarczyć na adres:Gminny Ośrodek Kultury w Lelowieul. Szczekocińska 3142- 235 Lelówtel. 034/ 355 00 47Termin dostarczenia prac upływa 2 grudnia 2022 r.Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 12 grudnia 2022 r. na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.Zachęcamy do wzięcia udziału!* Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w załączniku: XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

Czytaj więcej...

X Gminny konkurs Kolęd i Pastorałek „Radość kolędowania”

02.11.2022

X Gminny konkurs Kolęd i Pastorałek „Radość kolędowania”

8 grudnia 2022 r. (czwartek) w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbędą się przesłuchania do X Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Radość kolędowania".Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału!*Szczegółowy regulamin, kartę zgłoszenia oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych znajdziecie Państwo w załączniku: X Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Czytaj więcej...

Zajęcia programowanie i robotyka w ramach realizacji Projektu ''CYFROWI EKSPERCI''

28.10.2022

Zajęcia programowanie i robotyka w ramach realizacji Projektu ''CYFROWI EKSPERCI''

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie zaprasza dzieci w wieku od 10-14 lat na BEZPŁATNE zajęcia z programowania i robotyki, które odbędą się w najbliższym czasie.O szczegółach zajęć informować będziemy na bieżąco, zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod numerem 34 355 00 47 lub 662 205 247.Liczba miejsc ograniczona.

Czytaj więcej...

Filmowy listopad w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie!

27.10.2022

Filmowy listopad w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie!

Filmowy listopad w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie! Przedstawiamy harmonogram filmów dla dzieci i młodzieży wyświetlanych w listopadzie, w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej!Zapraszamy na listopadowe projekcje!

Czytaj więcej...

Pierwszy miesiąc seansów filmowych dla dzieci i młodzieży w ramach NHEF za nami!

24.10.2022

Pierwszy miesiąc seansów filmowych dla dzieci i młodzieży w ramach NHEF za nami!

W dniach 18 i 19 października w mury Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie zawitały dzieci i młodzież z okolicznych przedszkoli i szkół, aby obejrzeć filmy przygotowane w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.18 października w sali widowiskowej wyświetlone zostały dwa filmy: Basia 2 – dla przedszkola oraz Jakub, Mimmi i gadające psy – dla dzieci z klas I-III. W  dniu następnym odwiedziła nas młodzież z klas IV-VI oraz VII-VIII by obejrzeć kolejno Cały świat Romy oraz Lek na całe zło.Jesteśmy pod wrażeniem poziomu frekwencji prezentowanej przez przedszkola i szkoły!Widok zaciekawionych, zapatrzonych w ekran naszego „kina” twarzy, niezmiernie nas cieszy i dowodzi tego,  że nauka może iść w parze z przyjemnością. Wierzymy, że obejrzane filmy skłonią małych i dużych kino-maniaków do  głębszej refleksji oraz staną się bezpośrednim bodźcem do podejmowania ważnych tematów na zajęciach lekcyjnych, w realizacji których, z pewnością pomogą materiały dydaktyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.Po kolejną dawkę inspiracji zapraszamy już w listopadzie.   *więcej informacji na temat wyświetlanych filmów w miesiącu listopadzie udostępnimy niebawem, prosimy zaglądać na naszą stronę. 

Czytaj więcej...

Filmowy październik w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie!

07.10.2022

Filmowy październik w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie!

Filmowy październik w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie! W dniach 18-19.10.2022 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury wyświetlane będą filmy dla dzieci i młodzieży w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.Niezmiernie cieszy nas fakt, że realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty projekt, spotkał się z uznaniem i zainteresowaniem okolicznych przedszkoli i szkół.Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy na projekcje!

Czytaj więcej...

Finał „ŚLĄSKIEGO ŚPIEWANIA'' w Koszęcinie

07.10.2022

Finał „ŚLĄSKIEGO ŚPIEWANIA'' w Koszęcinie

Miło nam poinformować, że nasz lokalny Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej w dniu 25 września 2022 r. brał udział w Przeglądzie Finałowym „ŚLĄSKIEGO ŚPIEWANIA" w Koszęcinie.Serdecznie gratulujemy występu i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej...

Obchody 80. rocznicy Zagłady Żydów lelowskich

22.09.2022

Obchody 80. rocznicy Zagłady Żydów lelowskich

W bieżącym roku przypadła 80. rocznica Zagłady lelowskich Żydów.W 1942 roku Niemcy dokonali masowej eksterminacji Żydów, w tym także lelowskiej społeczności żydowskiej. 21 września lelowskich Żydów przetransportowano do obozu zagłady w Treblince, gdzie w okrutny sposób odebrano im życie. Tylko nielicznym z tej społeczności udało się przeżyć II wojnę światową. Lelów na zawsze utracił swych żydowskich mieszkańców. Aby zachować pamięć o tym wydarzeniu, a przede wszystkim o jego ofiarach - Żydach, którzy do 1942 roku zamieszkiwali Lelów i stanowili nieodłączną część jego społeczności,21 września 2022 r. przedstawiciele władz samorządowych Gminy Lelów, Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. W. Zwierkowskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej żydowską społeczność Lelowa (ul. Ogrodowa).*Zdjęcia zapożyczone z oficjalnej strony internetowej Gminy Lelów.

Czytaj więcej...

159. rocznica obchodów Bitwy pod Mełchowem

22.09.2022

159. rocznica obchodów Bitwy pod Mełchowem

W sobotę, 17 września 2022 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 159. rocznicę Bitwy pod Mełchowem. Organizatorami obchodów była Gmina Lelów, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie oraz Lelowskie Towarzystwo Historyczno – Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego.W tym roku Gmina Lelów po raz pierwszy organizowała uroczystości bitwy mełchowskiej pod szyldem Juromanii – Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Organizatorami Festiwalu Juromanii był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, natomiast Koordynatorem Juromanii Związek Gmin Jurajskich.Tradycyjnie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się złożeniem kwiatów na starym cmentarzu w Lelowie na mogile powstańczej. Mszę św. w intencji poległych bohaterów powstania 1863 roku w kaplicy św. Brata Alberta w Mełchowie odprawił wikariusz parafii św. Marcina w Lelowie ks. Dariusz Szczykutowicz. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod zbiorową mogiłę powstańców, nad którą góruje wysoki, metalowy krzyż. Tam zaproszeni goście oraz delegacje złożyły wiązanki kwiatów, następnie wygłoszono przemówienia okolicznościowe oraz przeprowadzono Apel Poległych.Po zakończeniu tej części obchodów uczestnicy uroczystości przeszli na pola mełchowskie, gdzie została zorganizowana rekonstrukcja bitwy pod Mełchowem. Bitwa ta rozegrała się 30 września 1863 roku pod Mełchowem k. Lelowa pomiędzy powstańcami styczniowymi płk. Zygmunta Chmieleńskiego, a siłami Imperium Rosyjskiego. Bitwa stoczona pod Mełchowem była jednym z ważniejszych epizodów walk niepodległościowych. To tutaj został ciężko raniony i stracił nogę Adam Chmielowski, późniejszy św. Brat Albert. Pierwsze obchody rocznicy bitwy pod Mełchowem odbyły się w 2003 r., z każdym rokiem program wydarzenia jest bardziej bogatszy. Poprzez organizację rekonstrukcji tego wydarzenia Gmina Lelów dba o to, by ślady przeszłości nie pozostały obojętne, a pamięć o powstańcach nie zanikła. Zdjęcia z bitwy zapewne nie oddadzą w pełni tego, co działo się podczas inscenizacji, ale niech będą dla uczestniczących w obchodach przypomnieniem atmosfery sobotnich wydarzeń, a dla nieobecnych zaproszeniem na przyszły rok do udziału w rekonstrukcji tego jakże ważnego dla historii Polski wydarzenia.Po rekonstrukcji na uczestników czekała gorąca grochówka. Następnie mogliśmy obejrzeć pokaz tańca z ogniem w wykonaniu tancerek z Teatru Ognia "Los Fuegos" z Krakowa.Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia sobotnich uroczystości.Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji: 159. rocznica obchodów Bitwy pod Mełchowem

Czytaj więcej...

Zapisy do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej  na rok szkolny 2022/2023

20.09.2022

Zapisy do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej na rok szkolny 2022/2023

Przypominamy o naborze dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na nowy rok szkolny 2022/2023 do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Zapisy potrwają do 4 października. Będzie to już siedemnasta edycja! W poprzednim, niełatwym i pandemicznym roku projekt zrealizowało aż 85 kin. W seansach uczestniczyło każdego miesiąca blisko 40 000 młodej widowni z miast czy miasteczek w całej Polsce. Wierzymy, że poprzez oglądane filmy możemy rozpoczynać dyskusje dotyczące ważnych tematów, wartości oraz współczesnych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty NHEF. Już dziś zachęcamy do zapisów. Formularz zgłoszeniowy: LINK.                        Program NHEF 2022/2023 to comiesięczne projekcje blisko 150 tytułów, w tym aż 20 nowości, realizowanych w ramach 17 cykli tematycznych. Największe zmiany zaplanowaliśmy dla najstarszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych, dbając o to, aby nasza inicjatywa jeszcze bardziej wpisywała się w potrzeby nauczycieli oraz ich podopiecznych. Przygotowaliśmy dla tej grupy wiekowej dwa zupełnie nowe cykle: „Film na maturze” – mający na celu wsparcie uczniów w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości oraz „Ważne tematy” – stanowiący przyczynek do rozmów na aktualne, nurtujące współczesną młodzież zagadnienia. Cykl „Ważne tematy” oferujemy w dwóch wariantach – wersji rekomendowanej dla klas 1 i 2 szkoły ponadpodstawowej, gdzie koncentrujemy się na zagadnieniach istotnych dla młodzieży funkcjonującej w nowym zespole klasowym, oraz wersji rekomendowanej dla starszych roczników szkół ponadpodstawowych.Jak pracujemy z filmem?Filmy dostosowane są do każdego poziomu edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pedagogów wyposażamy w materiały dydaktyczne, takie jak: karty pracy, scenariusze lekcji oraz analizy psychologiczne. Aby lepiej zrozumieć nasz projekt, przedstawiamy słowa klucze, czyli wartości, które towarzyszą uczniom i nauczycielom w trakcie rozmów oraz lekcji po seansach filmowych:przedszkole: komunikacja, ekologia, współpraca, przyjaźń, tradycje podróże pomoc, rodzina, pokonywanie trudności;szkoła podstawowa klasy 1-3: przyjaźń odwaga, wyobraźnia, emocje, film, świat, rodzina;szkoła podstawowa klasy 4-6: szacunek, zaufanie, akceptacja, marzenie, relacja, współdziałanie;szkoła podstawowa klasy 7-8: tolerancja, uczciwość, odpowiedzialność, empatia, tożsamość, społeczeństwo, internet;szkoła ponadpodstawowa: dojrzałość, tolerancja, bohaterstwo, historia, sztuka, tradycja, matura.Zapraszamy Państwa na projekcje klasyków kinematografii, filmów dostępnych w Polsce tylko w ramach NHEF-u oraz nowości kinowych! Szczególnej uwadze polecamy 20 nowych tytułów. W jakiej formie realizujemy program? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli oraz uczniów, w roku szkolnym 2022/2023 kontynuujemy hybrydową formę udziału w projekcie. Do nadchodzącej edycji zgłosiło się już 130 kin i domów kultury z całej Polski, jesteśmy zatem pewni, że każda placówka oświatowa znajdzie dla siebie dogodną lokalizację. Gdyby stacjonarne seanse okazały się niemożliwe do zrealizowania w instytucjach biorących udział w programie, istnieje możliwość korzystania z naszej oferty w wersji online. Szkoły w całym kraju, niezależnie od tego, czy pobliskie kina współpracują z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, czy też nie, będą mogły organizować projekcje filmowe w trakcie lekcji lub zapraszać uczniów do oglądania materiałów w domu.  NHEF jest powiązany z podstawą programową oraz realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na naszej stronie internetowej nhef.pl udostępniliśmy najnowszy katalog, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Program przygotowany jest dla każdego poziomu nauczania. Co daje program? Jesteśmy przekonani, że udział w NHEF-ie wzbogaci wychowawczo-profilaktyczne programy szkół, a filmy oglądane w domu z udziałem rodziny stanowić będą inspirujący punkt wyjścia do dalszej pracy. Wierzymy bowiem, że seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne. Nabór do programu 2022/2023 potrwa do 4 października. Aby zapisać grupy lub klasy do projektu, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego.

Czytaj więcej...

''Muzeum na kółkach” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

20.09.2022

''Muzeum na kółkach” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W dniach 14-16 września 2022 r. w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie miała miejsce prezentacja wystawy mobilnej „Muzeum na kółkach” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Na zwiedzających czekali profesjonalni edukatorzy z ramienia Muzeum, których zadaniem było przybliżyć historię, także tą lokalną, dotyczącą Żydów zamieszkujących tereny dawnego Lelowa. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki dołączyli do projektu, przygotowując szereg warsztatów i aktywności: warsztaty muzyki żydowskiej oraz warsztaty wycinanki żydowskiej, które towarzyszyły mobilnej wystawie każdego dnia. Warsztaty języka jidysz poprowadziła Pani Karolina Koprowska - asystentka w Zakładzie Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorantka kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.Warsztaty poświęcone chasydyzmowi i Chasydom lelowskim poprowadził Pan Mirosław Skrzypczyk. Aby zaznajomić mieszkańców Lelowa i okolic ze specyfiką wystawy, 13 września 2022 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowano kameralną projekcję krótkometrażowego filmu Dowód tożsamości, której towarzyszyło spotkanie z reżyserem – Mikołajem Grynbergiem. Zachęcamy Państwa do obejrzenia zamieszczonej foto relacji z minionych dni. Fotorelacja

Czytaj więcej...

80 rocznica Zagłady Żydów lelowskich

12.09.2022

80 rocznica Zagłady Żydów lelowskich

W bieżącym roku przypada 80. rocznica Zagłady lelowskich Żydów. W 1942 roku Niemcy dokonali masowej eksterminacji Żydów, w tym także lelowskiej społeczności żydowskiej. 21 września lelowskich Żydów przetransportowano do obozu zagłady w Treblince, gdzie w okrutny sposób odebrano im życie. Tylko nielicznym z tej społeczności udało się przeżyć II wojnę światową. Lelów na zawsze utracił swych żydowskich mieszkańców.  Aby zachować pamięć o tym wydarzeniu, a przede wszystkim o jego ofiarach - Żydach, którzy do 1942 roku zamieszkiwali Lelów i stanowili nieodłączną część jego społeczności, 21 września 2022 r. o godzinie 10:00 przedstawiciele władz samorządowych Gminy Lelów, Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. W. Zwierkowskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie zapalą znicze i złożą wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej żydowską społeczność Lelowa (ul. Ogrodowa). Przypominamy, że w ramach projektu "Muzeum na kółkach" realizowanego przez Muzeum Historii Żydów POLIN mieszkańcy Lelowa oraz wszyscy odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć mobilną wystawę dotyczącą historii, życia, kultury, tradycji i obyczajowości społeczności żydowskiej.  Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie w następujących terminach: 14 września (środa) - 10:00-16:00 15 września (czwartek) - 9:00-16:00 16 września (piątek) - 10:00-18:00  Na zwiedzających czekać będzie dwóch profesjonalnych edukatorów. 13 września o godz. 18:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbędzie się także projekcja filmu "Dowód tożsamości" w reżyserii Mikołaja Grynberga. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.   

Czytaj więcej...

Projekcja filmu ''Dowód tożsamości'' w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie

09.09.2022

Projekcja filmu ''Dowód tożsamości'' w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie

Serdecznie zapraszamy na projekcję krótkometrażowego filmu Dowód tożsamości, która odbędzie się 13 września 2022 r. o godzinie 18:30 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu - Mikołajem Grynbergiem.Zapraszamy!

Czytaj więcej...

Wystawa mobilna ''Muzeum na kółkach'' 14-16.09.2022 r. w Lelowie!

06.09.2022

Wystawa mobilna ''Muzeum na kółkach'' 14-16.09.2022 r. w Lelowie!

W dniach 14-16 września zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie na wystawę mobilną "Muzeum na kółkach" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wystawie towarzyszyć będzie szereg warsztatów, zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym plakatem.Do zobaczenia!

Czytaj więcej...

JUROMANIA Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

07.09.2022

JUROMANIA Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Serdecznie zapraszamy na obchody tegorocznej edycji JUROMANII Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej do Lelowa!16 września w godzinach 10-18 zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, na mobilną wystawę "Muzeum na kółkach" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.17 września zapraszamy z kolei do Mełchowa k. Lelowa, gdzie prezentowana będzie inscenizacja Bitwy pod Mełchowem.Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na załączonym plakacie.Zachęcamy do udziału w wydarzeniach!

Czytaj więcej...

XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej ''Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur 2022 za nami!

26.08.2022

XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej ''Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur 2022 za nami!

 W dniach 19-21 sierpnia 2022 roku już po raz dziewiętnasty odbył się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XIX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur.Organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, a partnerami: Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego, Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Fundacja Rodziny Nissenbaumów Fundacja Chasydów Leżajsk-Polska. Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XIX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur miał na celu przedstawienie kultury żydowskiej i polskiej (muzyki, tańca, potraw), integrację społeczności polskiej i żydowskiej oraz kultywowanie tradycji regionalnych.                                                                   Podczas pierwszego dnia festiwalu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie miała miejsce projekcja filmu pt. Oficer i szpieg, w reżyserii Romana Polańskiego. Dyskusję o filmie, jak co roku, poprowadził znawca tematyki żydowskiej dr Maciej Stroiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczestnicy mogli także obejrzeć wystawę wycinanki polskiej i żydowskiej Grzegorza Dudały oraz wystawę fotografii pt. Chasydzi w Lelowie autorstwa Dariusza Gawrońskiego. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu odbyła się degustacja potraw regionalnych: ciulimu i czulentu oraz czulentu wege przygotowanych przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Uroczyste otwarcie imprezy plenerowej nastąpiło w sobotę o godzinie 16:00, na początku zostali powitani zaproszeni goście, organizatorzy i sponsorzy festiwalu. Potem nastąpiło symboliczne zapalenie menory, którego dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy.Po wystąpieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. O godz. 17:30 rozpoczęły się występy zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Następnie miał miejsce koncert zespołu Elektryczne Gitary. O godz. 20:00 na festiwalowej scenie zagościł Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.  Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się od uroczystego zapalenia menory przez przedstawicieli społeczności polskiej i żydowskiej. Po oficjalnym rozpoczęciu oraz przemowach zaproszonych gości na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Następnie miał miejsce koncert pieśni żydowskich pt. Majne szejne lider w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem. O godzinie 17:30 na festiwalowej scenie zaprezentował się zespół Max Klezmer Band, zaś na zakończenie, około godziny 18:30 odbył się spektakl pt. I skrzypek gra, przygotowany przez Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej.Podczas trzeciego dnia festiwalu miały miejsce także warsztaty wycinanki polskiej i żydowskiej oraz warsztaty tańca żydowskiego. Ponadto uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć wystawę wycinanki polskiej i żydowskiej autorstwa Grzegorza Dudały. W trakcie trzydniowej imprezy każdy uczestnik mógł spróbować przysmaków kuchni regionalnej i żydowskiej.  W tym roku podczas festiwalu królował nie tylko ciulim, ale także czulent i czulent vege przygotowany według przepisu Agnieszki Piśkiewicz-Bornstein! Wszystkie trzy potrawy cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem ze strony naszych wspaniałych gości. Ciekawą propozycją była także możliwość zwiedzania synagogi i ohelu, po których oprowadzała Karolina Koprowska, asystentka w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.          W czasie trwania imprezy Pani Ewa Molenda skierowała serdeczne podziękowania do partnerów oraz patronów honorowych festiwalu. Wyrazy podziękowań skierowane zostały także do wszystkich darczyńców oraz sponsorów tegorocznej edycji Festiwalu.Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 na realizację projektu edukacyjnego "Lelów miejsce spotkania kultur". Projekt miał na celu przybliżenie historii oraz zwyczajów kultury polskiej i żydowskiej, a także ukazania tego jak, w przeszłości, w Lelowie przenikały się obie kultury. Do istotnych założeń projektu należało również propagowanie idei dialogu międzykulturowego, tolerancji i otwartości. W ramach projektu zrealizowane zostały liczne działania edukacyjne, w tym przede wszystkim: wykłady, dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, cykle warsztatów edukacyjnych, konkursy, wystawy i koncerty. Efektem końcowym projektu "Lelów miejsce spotkania kultur" było zorganizowanie Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XIX Święto Ciulimu–Czulentu”.Fotorelacja "Święto Ciulimu-Czulentu" 2022

Czytaj więcej...

plakat warsztatów wycinanki polskiej i żydowskiej

10.08.2022

Warsztaty wycinanki polskiej i żydowskiej oraz warsztaty tańca żydowskiego podczas Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej ''XIX Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty wycinanki polskiej i żydowskiej oraz warsztaty tańca żydowskiego, które odbędą się 21 sierpnia (niedziela) podczas Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej "XIX Święto Ciulimu-Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur.! Warsztaty będą odbywać się w pobliżu sceny głównej !Warsztaty będą realizowane w ramach projektu "Lelów miejsce spotkania kultur", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022Realizacja projektu „Lelów miejsce spotkania kultur" ma na celu przybliżenie historii oraz zwyczajów kultury polskiej i żydowskiej, a także ukazanie tego, jak w przeszłości, w Lelowie przenikały się obie kultury. Do istotnych założeń projektu należy również propagowanie idei dialogu międzykulturowego, tolerancji i otwartości. 

Czytaj więcej...

plakat koncertu

10.08.2022

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca ''Śląsk''

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej "XIX Święto Ciulimu-Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur. Koncert ZPiTŚ odbędzie się dzięki ogromnemu wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater. Pięknie dziękujemy za pomoc w organizacji koncertu!Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej...

Aktualności

Konkurs Piosenki Żydowskiej

15.06.2022

Konkurs Piosenki Żydowskiej

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie Piosenki Żydowskiej, które odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Lelów miejsce spotkania kultur", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.Poniżej zamieszczamy regulamin Konkursu:I. ORGANIZATORZYGminny Ośrodek Kultury w LelowieII. CELE KONKURSUPropagowanie i popularyzowanie projektu „Lelów miejsce spotkania kultur” w oparciu o repertuar zespołów klezmerskich oraz zespołów prezentujących muzykę żydowską. Prezentacja talentu i umiejętności uczestników konkursu. Kształtowanie wrażliwości artystycznej. Kształtowanie postawy tolerancyjnej względem innej religii, kultury i tradycji. Propagowanie dialogu międzykulturowego. Popularyzowanie i rozwijanie zainteresowania kulturą i tradycją żydowską.III. ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE1. Do udziału zapraszamy solistów w kategorii wiekowej 10 - 18 lat oraz dorosłych z województwa śląskiego.2. Wykonawca przygotowuje dwie piosenki z repertuaru zespołu klezmerskiego. Przewiduje się również własną aranżację podkładu.3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz przesłanie jej do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie mailowo, faxem lub pocztą na adres GOK w Lelowie, ul. Szczekocińska 31, 42-235 Lelów z dopiskiem „Konkurs Piosenki Żydowskiej”. Kartę należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 lipca 2022 r. W przypadku wysłania karty zgłoszenia pocztą, decyduje data wpływu do GOK.4. Przesłuchanie solistów odbędzie się w dniu 12 lipca 2022 r. w sali widowiskowej GOK w Lelowie.5. Zgłoszenia do konkursu dokonuje    a) placówka delegująca    b) rodzic lub opiekun IV. OCENAOceny dokona komisja powołana przez Organizatora według następujących kryteriów:- techniczny poziom wykonania utworu,- właściwy dobór piosenki, - interpretację utworu, - prezentację sceniczną.  V. NAGRODY I WYRÓŻNIENIAKomisja przyzna statuetki nagrodzonym i wyróżnionym laureatom.  VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE1) Organizatorzy konkursu zapewniają uczestnikom sprzęt nagłaśniający oraz aparaturę do odtworzenia półplaybacku. O ewentualnych zmianach organizacyjno – regulaminowych uczestnicy zostaną poinformowani pisemnie lub telefonicznie. 2)    Niepełnoletni uczestnicy konkursu przyjeżdżają z opiekunem (rodzic/opiekun prawny lub nauczyciel).3)    Koszty przejazdu, pobytu i ubezpieczenia pokrywają uczestnicy lub instytucja zgłaszająca.4)     Wykonawcy występują zgodnie z harmonogramem ustalonym przez organizatorów.5)    Decyzje podjęte przez jury są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.6) Niepełnoletni uczestnik konkursu musi przedłożyć zgodę rodziców/prawnych opiekunów na jego uczestniczenie w konkursie oraz zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych zawartych w karcie zgłoszeniowej (wzór karty zgłoszenia oraz wszystkie klauzule dostępne poniżej).7) Uczestnik zezwala na bezpłatne wykorzystanie w celach promocji i reklamy wizerunku, materiałów dźwiękowych i filmowych z jego uczestnictwem, nagranych podczas konkursu i z tego tytułu nie będzie sobie rościł prawa do wynagrodzenia.8)      Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.9)      Sprawy nieobjęte regulaminem rozstrzygają Organizatorzy.Formularz zgłoszeniowy

Czytaj więcej...
XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej ''Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur 2022 za nami!

26.08.2022

XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej ''Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur 2022 za nami!

 

W dniach 19-21 sierpnia 2022 roku już po raz dziewiętnasty odbył się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XIX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur.

Organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, a partnerami: Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego, Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Fundacja Rodziny Nissenbaumów Fundacja Chasydów Leżajsk-Polska.

Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XIX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur miał na celu przedstawienie kultury żydowskiej i polskiej (muzyki, tańca, potraw), integrację społeczności polskiej i żydowskiej oraz kultywowanie tradycji regionalnych.                                                                   

Podczas pierwszego dnia festiwalu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie miała miejsce projekcja filmu pt. Oficer i szpieg, w reżyserii Romana Polańskiego. Dyskusję o filmie, jak co roku, poprowadził znawca tematyki żydowskiej dr Maciej Stroiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczestnicy mogli także obejrzeć wystawę wycinanki polskiej i żydowskiej Grzegorza Dudały oraz wystawę fotografii pt. Chasydzi w Lelowie autorstwa Dariusza Gawrońskiego. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu odbyła się degustacja potraw regionalnych: ciulimu i czulentu oraz czulentu wege przygotowanych przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.

Uroczyste otwarcie imprezy plenerowej nastąpiło w sobotę o godzinie 16:00, na początku zostali powitani zaproszeni goście, organizatorzy i sponsorzy festiwalu. Potem nastąpiło symboliczne zapalenie menory, którego dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy.

Po wystąpieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. O godz. 17:30 rozpoczęły się występy zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Następnie miał miejsce koncert zespołu Elektryczne Gitary. O godz. 20:00 na festiwalowej scenie zagościł Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. 

Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się od uroczystego zapalenia menory przez przedstawicieli społeczności polskiej i żydowskiej. Po oficjalnym rozpoczęciu oraz przemowach zaproszonych gości na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Następnie miał miejsce koncert pieśni żydowskich pt. Majne szejne lider w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem. O godzinie 17:30 na festiwalowej scenie zaprezentował się zespół Max Klezmer Band, zaś na zakończenie, około godziny 18:30 odbył się spektakl pt. I skrzypek gra, przygotowany przez Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej.

Podczas trzeciego dnia festiwalu miały miejsce także warsztaty wycinanki polskiej i żydowskiej oraz warsztaty tańca żydowskiego. Ponadto uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć wystawę wycinanki polskiej i żydowskiej autorstwa Grzegorza Dudały.

W trakcie trzydniowej imprezy każdy uczestnik mógł spróbować przysmaków kuchni regionalnej i żydowskiej.  W tym roku podczas festiwalu królował nie tylko ciulim, ale także czulent i czulent vege przygotowany według przepisu Agnieszki Piśkiewicz-Bornstein! Wszystkie trzy potrawy cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem ze strony naszych wspaniałych gości. Ciekawą propozycją była także możliwość zwiedzania synagogi i ohelu, po których oprowadzała Karolina Koprowska, asystentka w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.          

W czasie trwania imprezy Pani Ewa Molenda skierowała serdeczne podziękowania do partnerów oraz patronów honorowych festiwalu. Wyrazy podziękowań skierowane zostały także do wszystkich darczyńców oraz sponsorów tegorocznej edycji Festiwalu.

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 na realizację projektu edukacyjnego "Lelów miejsce spotkania kultur". Projekt miał na celu przybliżenie historii oraz zwyczajów kultury polskiej i żydowskiej, a także ukazania tego jak, w przeszłości, w Lelowie przenikały się obie kultury. Do istotnych założeń projektu należało również propagowanie idei dialogu międzykulturowego, tolerancji i otwartości. W ramach projektu zrealizowane zostały liczne działania edukacyjne, w tym przede wszystkim: wykłady, dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, cykle warsztatów edukacyjnych, konkursy, wystawy i koncerty. Efektem końcowym projektu "Lelów miejsce spotkania kultur" było zorganizowanie Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XIX Święto Ciulimu–Czulentu”.

Fotorelacja "Święto Ciulimu-Czulentu" 2022

Czytaj więcej...
Zdjęcie zawiera program Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej Lelowskie Spotkania Kultur ''XIX Święto Ciulimu-Czulentu''

14.07.2022

Program Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej Lelowskie Spotkania Kultur ''XIX Święto Ciulimu-Czulentu''

Prezentujemy program Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej Lelowskie Spotkania Kultur "XIX Święto Ciulimu-Czulentu"19 SIERPNIA – piątek Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie17:00      Projekcja filmu Oficer i Szpieg reż. Roman Polański (Francja/Włochy 2019)Dyskusja o filmie – prowadzenie: dr Maciej Stroiński (Uniwersytet Jagielloński)Wystawa fotograficzna Dariusza Gawrońskiego Chasydzi w LelowieWystawa wycinanki polskiej i żydowskiej Grzegorza Dudały20 SIERPNIA – sobota 16:00      Otwarcie imprezy16:30      Występ Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej17:30      Występ zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie18:00      Koncert zespołu ELEKTRYCZNE GITARY20:00      Koncert ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK”21 SIERPNIA – niedziela 15:00      Uroczyste zapalenie menory15:30      Występ zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie16:00      Urszula Makosz z Zespołem Majne szejne lider – koncert pieśni żydowskich17:30      Spektakl I skrzypek gra w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej18:00      Koncert zespołu MAX KLEZMER BANDIMPREZY TOWARZYSZĄCE: Oprowadzanie po ohelu i synagodze:sobota od 14:00 do 16:00niedziela od 12:00 do 14:00Wystawa wycinanki polskiej i żydowskiejWarsztaty wycinanki polskiej i żydowskiejWarsztaty tańca żydowskiegoDegustacja i sprzedaż potraw regionalnych i żydowskich: ciulimu, czulentuDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

Czytaj więcej...
Lelów miejsce spotkania kultur- realizacja projektu w ramach NCK EtnoPolska. Edycja 2022

11.05.2022

Lelów miejsce spotkania kultur- realizacja projektu w ramach NCK EtnoPolska. Edycja 2022

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 74 000,00 zł na realizację projektu edukacyjnego „Lelów miejsce spotkania kultur". „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022”. Realizacja projektu „Lelów miejsce spotkania kultur" ma na celu przybliżenie historii oraz zwyczajów kultury polskiej i żydowskiej, a także ukazanie tego, jak w przeszłości, w Lelowie przenikały się obie kultury. Do istotnych założeń projektu należy również propagowanie idei dialogu międzykulturowego, tolerancji i otwartości. W ramach projektu zrealizowane zostaną liczne działania edukacyjne, w tym przede wszystkim: wykłady, dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, cykle warsztatów edukacyjnych, konkursy, wystawy i koncerty. Ich zadaniem będzie utrwalenie pamięci o przeszłości oraz otwieranie uczestników na różnorodne, także i współczesne zagadnienia kulturowe. Wszystkie działania mają zaowocować uwrażliwieniem społeczności na problematykę wielokulturowości i dialogu międzykulturowego.  Efektem końcowym projektu będzie z kolei organizacja Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XIX Święto Ciulimu–Czulentu” W najbliższym czasie przekażemy Państwu wszelkie informacje, dotyczące uczestnictwa w projekcie. Tym samym zachęcamy serdecznie do śledzenia naszej strony internetowej.                     

Czytaj więcej...
XIII Konkurs pod hasłem Wianek Świętojański 2022

31.05.2022

XIII Konkurs pod hasłem Wianek Świętojański 2022

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XIII Konkursie zorganizowanym pod hasłem Wianek Świętojański. Regulamin: I. Cele konkursu: - popularyzacja plastycznej twórczości uczestników - kształtowanie poczucia estetyki - uwrażliwianie na piękno - rozwijanie myślenia otwartego i twórczego - rozwijanie wyobraźni plastycznej II. Warunki uczestnictwa: - Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży oraz dorosłych - Konkurs obejmuje wykonanie wianka - Prace powinny być wykonane własnoręcznie z wykorzystaniem żywych roślin (kwiaty, zioła) - Wszystkie prace powinny być opatrzone opisem zawierającym następujące dane:  imię, nazwisko, wiek, adres szkoły lub placówki, którą reprezentuje lub adres prywatny - Prace należy dostarczyć na adres: Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, ul. Szczekocińska 31, 42 - 235 Lelów Pracy należy dostarczyć  do dnia 21 czerwca 2022 r. W godzinach pracy biura GOK w Lelowie. III. Ocena prac: - Komisja konkursowa powołana przez Organizatora dokona oceny prac w czterech grupach wiekowych:  I GRUPA dzieci klas I-III II GRUPA dzieci klas IV-VI III GRUPA klasa VII,VIII IV GRUPA dorośli   Ogłoszenie wyników konkursu wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi: 23 czerwca 2022 r.   IV. Uwagi końcowe: - Nagrodzone i wyróżnione prace przechodzą na własność Organizatora

Czytaj więcej...
XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

02.11.2022

XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie wraz z wójtem Gminy Lelów już po raz XV organizuje konkurs "Tradycyjna ozdoba z piernika".Konkurs kierowany jest do pięciu grup wiekowych:I grupa: przedszkolaki z rodzicamiII grupa: uczniowie klas I- III z rodzicamiIII grupa: uczniowie klas IV- VIIV grupa: uczniowie klasy VII- VIIIV grupa: uczniowie szkół średnichVI grupa: dorośli i seniorzyPrace należy dostarczyć na adres:Gminny Ośrodek Kultury w Lelowieul. Szczekocińska 3142- 235 Lelówtel. 034/ 355 00 47Termin dostarczenia prac upływa 2 grudnia 2022 r.Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 12 grudnia 2022 r. na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.Zachęcamy do wzięcia udziału!* Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w załączniku: XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka